Erektilná dysfunkcia – Tabuizovaná téma intímneho zdravia, o ktorej musíme hovoriť

Erektilná dysfunkcia Tabuizovaná téma intímneho zdravia

Erektilná dysfunkcia (ED), často označovaná aj ako impotencia, je stav, ktorý charakterizuje neschopnosť dosiahnuť alebo udržať dostatočne tvrdú erekciu penisu na uskutočnenie uspokojivého sexuálneho styku. Príčiny tohto stavu sú rôznorodé, ale môže to byť dôsledok psychologických, emocionálnych, neurologických, vaskulárnych alebo hormonálnych problémov. Je to „bežný“ problém, ktorý môže postihnúť mužov všetkých vekových kategórií. Dobrou správou však je, že existuje mnoho možností liečby, vrátane liekov, terapie, chirurgických zákrokov a prírodných alternatív, ktoré môžu pomôcť zlepšiť erekciu, skvalitniť sexuálne zdravie a život. V prípade vážnejších, pretrvávajúcich problémov s erektilnou dysfunkciou je dôležité vyhľadať lekársku pomoc, pretože ED môže byť aj príznakom závažnejších zdravotných problémov.

Ako vzniká erekcia?

Aby sme porozumeli tomu, čo je dôvodom erektilnej disfunkcie, musíme pochopiť aj mechanizmus erekcie: čo ju vyvoláva a ako sa odohráva.

Erekcia je fyziologický proces, pri ktorom dochádza k zvýšenému prietoku krvi do penisu, čo spôsobuje jeho stvrdnutie a zväčšenie. Proces erekcie začína sexuálnou stimuláciou, ktorá môže byť fyzická alebo psychická. Táto stimulácia spúšťa uvoľňovanie chemických látok z nervov v penise, zvyšuje sa prietok krvi do penisu, čo spôsobuje, že komory nazývané corpora cavernosa, ktoré sa nachádzajú po dĺžke penisu, sa naplnia krvou a zväčšia sa. Tento príliv krvi do penisu spôsobuje zväčšenie a stvrdnutie penisu, teda erekciu. Erekcia obvykle pokračuje až do ukončenia sexuálnej stimulácie alebo dosiahnutia orgazmu, kedy dochádza k uvoľneniu hladkých svalov a zníženiu prietoku krvi, čo umožňuje penisu vrátiť sa do pôvodného stavu.

Proces dosiahnutia erekcie teda zahŕňa komplexnú súhru nervových, cievnych a hormonálnych faktorov. Po dosiahnutí erekcie penis zvyčajne ostáva stoporený, kým pretrváva sexuálna stimulácia alebo kým nedôjde k ejakulácii. Po ejakulácii alebo po znížení sexuálneho vzrušenia sa prietok krvi do penisu zníži a erektilné tkanivo sa vráti do normálneho stavu, čo spôsobí, že penis zmäkne a vráti sa do ochabnutého stavu.

Pri erekcii je teda kľúčové správne prekrvenie penisu, pretože ak sa do artérií nedostane dostatok krvi, nastane čiastočná alebo úplná neschopnosť erekcie. Dosiahnutie erekcie a hlavne kvalitnej erekcie, je jeden z najčastejších problémov, ktorý trápi milióny mužov na celom svete, no stále sa o ňom nedostatočne diskutuje. Napriek tomu, že sa jedná o častý problém, okolo ED existuje významná stigma, ktorá mnohým bráni vyhľadať pomoc, pričom existuje veľa možností potenciálnej liečby, a preto je dôležitá otvorená komunikácia, odhalenie príčin a následné riešenie problému.

Čo stojí za erektilnou dysfunkciou (ED) a aké možnosti existujú na liečenie

Je dôležité si uvedomiť, že občasné ťažkosti s erekciou sú normálne a nemusia nevyhnutne znamenať ED. Keď sa však problém stane trvalým, môže to byť príznakom zdravotného problému.

Príčiny tohto stavu môžu byť rôzne: fyzické, psychologické faktory, alebo kombinácie oboch.

Medzi bežné fyzické príčiny patria:

 1. Kardiovaskulárne ochorenia: stavy ako ateroskleróza, čiže ochorenie tepien. Táto choroba môže obmedziť prietok krvi do penisu a zhoršiť erekciu.
 2. Cukrovka: vysoká hladina cukru v krvi môže poškodiť nervy a cievy, čo vedie k ED.
 3. Hormonálna nerovnováha: nízka hladina testosterónu môže prispieť k erektilnej disfunkcii.
 4. Neurologické poruchy: stavy ako skleróza alebo Parkinsonova choroba môžu interferovať s nervovými signálmi zapojenými do dosiahnutia erekcie.
 5. Chirurgické zákroky v oblasti panvových orgánov alebo chrbtice môžu mať za následok poškodenie nervov, ktoré riadia erekciu.
 6. Lieky: niektoré lieky, ako sú antidepresíva, antihypertenzíva a antihistaminiká, môžu spôsobiť ED ako vedľajší účinok.

Psychologické faktory môžu tiež hrať významnú úlohu pri ED, vrátane stresu, úzkosti, depresie, problémov vo vzťahoch a úzkosti z výkonu. Životný štýl a návyky, ako fajčenie (môže poškodiť cievy a znížiť prísun krvi do penisu), konzumácia alkoholu, nesprávna strava (súvisiaca napr. s obezitou) a nedostatok cvičenia môžu  takisto zvyšovať riziko vzniku erektilnej dysfunkcie.

Možnosti liečby

Našťastie existujú rôzne možnosti liečby erektilnej dysfunkcie v závislosti od základnej príčiny. Tieto môžu zahŕňať:

 1. Zmena životného štýlu: Osvojenie si zdravého životného štýlu, vrátane pravidelného cvičenia, vyváženej stravy, udržiavania si zdravej hmotnosti, obmedzenia konzumácie alkoholu a odvykania od fajčenia.
 2. Poradenstvo: v prípadoch, kedy prevládajú psychologické faktory, môžu terapeutické alebo poradenské sedenia pomôcť pri riešení základných problémov.
 3. Lieky: perorálne lieky na lekársky predpis, napríklad inhibítory fosfodiesterázy-5 (napr. Sildenafil, známy pod obchodným menom Viagra), tadalafil (Cialis), vardenafil (Levitra) a avanafil (Stendra) sa bežne predpisujú na zlepšenie prietoku krvi do penisu a uľahčenie erekcie. Okrem toho sa môžu predpisovať aj lieky na liečbu zdravotných problémov, ktoré môžu byť príčinou ED.
 4. Vákuové zariadenia: tieto zariadenia používajú pumpu na vytvorenie vákua, ktoré nasáva krv do penisu na vyvolanie erekcie.
 5. Testosterónová substitučná terapia: v prípadoch, keď nízke hladiny testosterónu prispievajú k ED, môže sa odporučiť testosterónová substitučná liečba. Táto metóda zahŕňa podávanie testosterónu prostredníctvom injekcií, náplastí alebo gélov na obnovenie normálnych hladín hormónu.
 6. Penilné implantáty: v závažných prípadoch, kde iné liečby zlyhali, možno zvážiť chirurgické umiestnenie penilných implantátov do toporových teliesok na dosiahnutie erekcie.

Pred začatím akejkoľvek liečby erektilnej dysfunkcie je dôležité poradiť sa so zdravotníckym pracovníkom, aby ste na základe individuálnych potrieb a anamnézy určili najvýhodnejší prístup. Počas celého liečebného procesu je nevyhnutná otvorená komunikácia s partnerom, pretože úprimná diskusia o obavách a pocitoch môže posilniť vzťahy a zmierniť úzkosť. Mnohí muži sa cítia zahanbení alebo menejcenný kvôli svojej neschopnosti dosiahnuť uspokojivý sexuálny výkon a to ich vedie k tomu, aby radšej trpeli v tichosti.

Preto treba pochopiť, že erektilná dysfunkcia je zdravotný stav ako každý iný a je – vo väčšine prípadov – liečiteľný.

Prirodzenou cestou

Prírodné prípravky môžu byť alternatívnym riešením na erektilnú dysfunkciu a veľa mužov ich uprednosťňuje pred liekmi na predpis, najmä ak sa používajú vo spojení so zmenami životného štýlu a liečebnými postupmi.

Zloženie týchto prípravkov je rôzne, ale veľa krát obsahujú nasledujúce rastlinné výťažky a látky:

L-arginín: je to aminokyselina, ktorá pomáha produkovať oxid dusnatý, molekulu, ktorá hrá dôležitú úlohu pri uvoľňovaní krvných ciev a zlepšovaní prietoku krvi do penisu, čo môže pomôcť dosiahnuť a udržať erekciu. Potraviny bohaté na L-arginín: červené mäso, hydina, ryba, mliečne výrobky, orechy, semená, atď.

Ženšen: Panax ginseng, tiež známy ako ázijský ženšen, sa tradične používa v čínskej medicíne na zlepšenie sexuálnych funkcií. Niektoré štúdie naznačujú, že ženšen môže pomôcť zlepšiť erektilnú funkciu zvýšením produkcie oxidu dusnatého a zlepšením krvného obehu.

Tribulus terrestris: Tento bylinný prípravok je známy svojimi potenciálnymi stimulačnými účinkami na erekciu a libido.

Maca: Maca je známa svojou schopnosťou zlepšiť sexuálnu funkciu a libido. Niektoré štúdie naznačujú, že maca môže zvýšiť sexuálnu túžbu a podporiť erekciu u mužov trpiacich erektilnou dysfunkciou.

Zinok: Zinok je minerál, ktorý je dôležitý pre zdravú produkciu testosterónu a môže pomôcť pri erektilnej dysfunkcii spojenej so zníženou hladinou testosterónu.

Yohimbe: je to bylinný doplnok získaný z kôry stromu yohimbe pôvodom z Afriky. Jeho aktívna zložka sa tradične používa na liečbu ED. Pôsobí tak, že zvyšuje prietok krvi do penisu a zlepšuje sexuálne vzrušenie. Yohimbe však môže mať závažné vedľajšie účinky vrátane vysokého krvného tlaku, zvýšenej srdcovej frekvencie, atď., preto by sa mal používať s opatrnosťou.

Ginkgo biloba: je to jedným z najstarších stromov na zemi a jeho liečivé účinky sa využívali už pred 5 000 rokmi. Napomáha napríklad pri zlepšovaní pamäti, ale podporuje aj správnu mikrocirkuláciu drobných ciev a zlepšuje prietok krvi, čo môže prospievať erektilnej funkcii.

stoporex prolongStoporex Prolong  je voľne dostupný prípravok, ktorý – medzi inými – je zameraný na skvalitnenie stoporenia pohlavného údu, jeho lepšie a dlhšie prekrvenie. Ide o kombináciu extraktov, aminokyselín a minerálov. V jeho – mimoriadne kvalitnom zložení – nájdeme napr. L-arginín, macu a zinok.

Gély a krémy na erekciu

Na trhu existujú aj gély a krémy, ktoré môžu zlepšiť stav erektilnej dysfunkcie a to zvýšením prietoku krvi do penisu alebo podporou relaxácie krvných ciev. Tieto prípravky sa zvyčajne aplikujú lokálne na penis pred sexuálnou aktivitou. Niektoré z nich obsahujú bylinné extrakty alebo prírodné zložky, o ktorých sa predpokladá, že majú afrodiziakálne účinky. Testosterónové krémy napríklad sú určené pre mužov s nízkymi hladinami testosterónu. Tieto krémy sa aplikujú lokálne na kožu a absorbujú sa do krvného obehu, čím potenciálne zvyšujú hladinu testosterónu a zlepšujú erektilnú funkciu. Testosterónová terapia by sa však mala používať iba pod dohľadom lekára, pretože môže mať vedľajšie účinky a riziká.

Stoporex Stimul® je účinným, voľne dostupným prípravkom pre silnejší orgazmus, stimuláciu libida a potencie. Môžu ho používať muži v každom veku, bez nutnosti lekárskeho predpisu a vyšetrenia. Jeho prírodné zloženie zaručuje bezpečné použitie a okamžitý účinok.

Záver

Erektilná dysfunkcia je rozšírený, ale často nepochopený stav, ktorý môže mať významný vplyv na kvalitu života. Pochopením jej príčin, skúmaním možností liečby a podporovaním otvorenej komunikácie a destigmatizácie môžeme podporiť tých, ktorí sú postihnutí ED a zabezpečiť, aby dostali potrebnú pomoc a podporu, ktorú potrebujú. Vyhľadanie pomoci totiž nie je prejavom slabosti, ale odvážnym krokom k znovuzískaniu sexuálneho zdravia a celkovej pohody.

CATEGORIES:

Uncategorized

Tags:

Comments are closed

Latest Comments

Žiadne komentáre na zobrazenie.